Lyžařská střediska » Šumava » Železná Ruda
Horská služba
Policie čr: 158
Městská policie: 156
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Tísňová volání: 112
Lyžařská střediska » Šumava » Železná Ruda
maximální denní/noční teploty
Horské město Železná Ruda leží v údolí říčky Řezné a ze všech stran je lemováno horskými vrcholy. Jeho nadmořská výška je 754 m n. m. a disponuje rozlohou o 7979 hektarech. Pod Železnou Rudu spadá též Alžbětín, Špičák, Pancíř a Hojsova Stráž. I s těmito přidruženými obcemi je v Železné Rudě přes dva tisíce trvale žijících obyvatel. Díky své poloze je Železná Ruda ideální jak pro zimní a letní turistiku, tak pro celoroční relaxaci.
Původní osada vznikla v první polovině 16.století při říčce Řezná na důležité obchodní stezce z Čech do Bavorska, při nalezištích železné rudy - odtud také pochází název města. Roku 1849 dostala osada statut městyse a nový majitel Kníže Hohenzollern-Sigmaringen rozšířil v roce 1852 území na více než 6.000 ha. Koncem 19.století nabylo město na významu vybudováním železniční tratě z Plzně do Bavorska s nejdelším tunelem v tehdejším Rakousko – Uhersku. Od konce 19. století dochází k rozvoji cestovního ruchu.
Město Železná Ruda vznikla počátkem 16.stol. při důležité obchodní stezce spojující z Čech do Bavorska. Název města pochází od naleziště železné rudy. Stezka byla založena Přemyslem Otakarem II. ve 2. pol. 13. století a vedla od Dunaje k dnešnímu Zwieselu a odtud údolím Řezné až k soutoku s Železným potokem. Dále pak přes dnešní Hofmanky úbočím Pancíře k Tomandlovu křížku a přes Prenet na Strážov a Klatovy a pokračovala na Prahu. Původně se na Šumavě hledalo zlato, ale nalezení železné rudy znamenalo dolování a následné zpracování a pro město nastal rozkvět. V okolí se nacházely bohaté zdroje dřeva, které je nezbytné k tavbě surového železa. Práce spojené se zpracováním železa dávaly obživu spoustě lidí. Po 150 letech byla naleziště vytěžena a nastalo skleněné období. V okolí Železné Rudy se začal těžit křemen a vápenec. Po spotřebování zásob těchto surovin bylo nutné hledat nový způsob obživy. Tím se postupně stával turistický ruch a dnes je Železná Ruda a celé její okolí významným střediskem letního a zimního turistického ruchu.
Železnorudsko je v současnosti významným střediskem celoročního turistického ruchu. Díky své velmi výhodné poloze je výhodným místem pro poznávání Šumavy a Bavorského lesa. Lyžování v Železné Rudě je určeno především pro středně zdatné lyžaře či děti a úplné začátečníky. Obtížnost sjezdových tratí je lehká až středně těžká. Svahy jsou pro svoji nenáročnost hojně využívány pro výuku lyžování.
V okolí Železné Rudy okolí Železné Rudy na vás čeká okolo 100 km běžeckých stop, které jsou většinou shodné s letními trasami. Dobré podmínky zde naleznou pokročilí lyžaři, začátečníci i děti. V areálu Belveder je značený upravený dvoustopý běžecký okruh. K současným stopám přibyl i nový okruh od Černého jezera k přechodu Zadní Chalupy a do Německa.
V letním období mohou návštěvníci v Železné Rudě a jejím okolí obdivovat panenskou přírodu a historické památky. Největším lákadlem jsou bezesporu největší šumavská jezera, která se nachází opravdu nedaleko od Železné Rudy. Černé i Čertovo jezero stihnete navštívit pěšky za jeden den. Další dvě šumavská jezera, a sice Prášilské a malé jezírko Laka je také nedaleko města. Kousek za hranicemi můžete navštívit také Velké a Malé Javorské jezero a jezero Roklanské. Přímo ve městě Železná Ruda stojí za návštěvu chrám Panny Marie Pomocné z hvězdy nebo zámeček, kde můžete shlédnout expozice v Motomuzeu a expozici loutek.
© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz
*