Lyžařská střediska » Krušné hory » Bublava
Horská služba
Policie čr: 158
Městská policie: 156
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Tísňová volání: 112
Lyžařská střediska » Krušné hory » Bublava
maximální denní/noční teploty
Obec Bublava se nachází v západní části Krušných hor, v Karlovarském kraji v okrese Sokolov. Na severu a západě hraničí se SRN, svobodným státem Sasko (Sachsen). V roce 2006 zde žilo 319 obyvatel. Tato hraniční obec leží v nadmořské výšce od 750 do 935 m n.m.. Bublava je oklopena vrcholy hory Aschberg (Kamenáč) s 936 m n.m., ale nejvýraznějším vrcholem je Špičák, který čítá 995 m n.m.. Pro svojí výhodnou polohu, která zaručuje dostatek sněhu, patří Bublava mezi vyhledávaná celoroční turistická střediska, která okouzlí nádhernou přírodou a v poslední době i zlepšující vybaveností v oblasti pestré nabídky služeb cestovního ruchu.
V minulosti měly obec i potok, který touto obcí protékal, stejné jméno „Schwaderbach“. První písemná zmínka je z let 1601 – 1602 v kraslické Horní knize. V této knize můžeme vyčíst zmínky o založení dolů v lesích nad Kraslicemi. Při vzniku těchto dolů vznikala i osada, která byla základem dnešní Bublavy. Kromě hornictví živilo zdejší obyvatelé také chov dobytka a zemědělství. Největší rozvoj nastává po roce 1843, kdyby byla vystavěna silnice ze Sokolova do Kraslic. Tím vzniká i éra textilního průmyslu a nových profesí, jako je perleťářství, výroba hraček, soustružení z kostí a podobně. Další rozvojovou stupnicí pro rozvoj celého okolí byla stavba železniční trati z Kraslic do Sokolova a její rozšíření i na saskou stranu v roce 1886. Po druhé světové válce dochází k odsunu většiny obyvatelstva, kdy je zbourána větší část vesnice. Z těchto těžkých ran se vesnice již nikdy nevzpamatovala.
V zimním období, kdy napadne sníh, sem láká turisty lyžařské středisko Bublava, kde mohou nalézt pohodové lyžování bez stresu a po většinu sezóny i zcela bez front. Lyžařské středisko láká svými sjezdovkami různých obtížností (jedna černá, dvě červené a tři modré sjezdovky včetně cvičného svahu a lyžařského hřiště). Tyto sjezdovky jsou strojově upravovány a čítají celkem 1,93 km. Na tyto sjezdové tratě vás vyvezou tři velké a dva malé nové nejmodernější lyžařské vleky, které mají přepravní kapacitu 4 300 osob za hodinu. Ski areál Bublava je vhodný nejen pro začátečníky a rodiny s dětmi, ale i pro zkušené lyžaře. Pro začátečníky je připraveno zcela zdarma dětské lyžařské hřiště s vlastním lyžařským vlekem a sousedící odpočívárnou – hernou pro nejmenší. Mezi další služby, které areál nabízí, jsou úplné technické zasněžení, snowboard park s překážkami a skokanskými můstky, rychlá občerstvení a restaurace, lyžařský servis a půjčovna a v neposlední řadě lyžařská a snowboardová škola.
I milovníci bílých stop si přijdou na své. Jsou jím nabízeny upravované běžecké tratě kolem obce, které vedou přes lyžařské hraniční přechody do Německa. Jsou to snadno dostupné upravované okruhy všech obtížností v délce do 150 km (Schöneck - Mühlleithen - Carlsfeld - Johann-Georgenstadt).
Bublava je příjemným místem jak v zimě, tak samozřejmě i v létě. K největším zajímavostem patří Přírodní park Přebuz, který je perlou krušnohorské krajiny. Tento park začíná na okraji Bublavy a končí v hlubokých rašeliništích na Rolavě. K nezapomenutelným zážitkům patří pohledy z Komářího vrchu (951 m n.m.) a Špičáku. Krušné hory jsou známé svými rašelinišťními poli. I oblast Bublavy není výjimkou. Soustavy rašelinišť vrchovištního typu na přebuzské planině patří k nejhodnotnějším částem okolní přírody. A pokud vám nebude stačit okolí, je možnost navštívit nedaleké Karlovy Vary a celý lázeňský trojúhelník nebo hrad Loket.
© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz
*