Lyžařská střediska » Krušné hory » Bouřňák
Horská služba
Policie čr: 158
Městská policie: 156
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Tísňová volání: 112
Lyžařská střediska » Krušné hory » Bouřňák
maximální denní/noční teploty
Vrchol Bouřňák (869 m n. m.) patří mezi nejvyšší vrcholy východních Krušných hor a to ho předurčuje pro vhodnou lokalitou pro zimní sporty. Tento nepřehlédnutelný kopec se nachází nad Teplickou pánví. Ve vrcholové části naleznete starý bukový porost, zdeformovaný klimatickými podmínkami do zvláštních tvarů. Jedná se o přírodní památku Buky na Bouřňáku. Na vrcholu Bouřňáku se nachází turistická chata Karla Líma z roku 1928.
Lyžařský areál Bouřňák leží v obci Mikulov a především je spojen s teplickým lyžařským oddílem Lokomotiva. Jeho historie sahá až do 19. století, kdy se v Krušných horách objevily první lyže. Až do padesátých let to byly především běžky, poté se oddíl orientoval na závodní lyžování ve sjezdu a začaly vznikat první sjezdovky na Bouřnáku.
Na Bouřňáku převažuje sportovní duch sjezdovek, hlavní tratí je 750 m dlouhý černý slalomák, který patří mezi nejstrmější České republice. Lesním průsekem vedou souběžně dvě červené. Na jižní straně Bouřňáku se nachází další červená sjezdovka, která má jméno podle obce v údolí - Hrobská. Další sjezdovkou je modrá, 2,5 kilometru dlouhá trasa, vedoucí po úbočí z vrcholu do Mikulova. Pro děti a začátečníky je zde trať Údolíčko. Oba svahy Bouřňáku křižují jen vleky – kotvy a pomy, na lanovku zde nenarazíte. V areálu a okolí Bouřňáku jsou k dispozici veškeré potřebné služby pro lyžaře.
V okolí Bouřňáku se nachází spousta běžeckých tratí. Nové Město v Krušných horách je startovním místem pro okruhů závodní, ale i turistické. Proběhnout se můžete i po Krušnohorské magistrále. V okolí této magistrály je celá řada méně frekventovaných tratí a pokud vás omrzí české běžecké tratě, můžete projít do sousedního Německa a navštívit třeba biatlonový areál na Zinnwaldu.
Bouřňák je v letním období vyhledávaným turistickým cílem. Dostat se na jeho vrchol je možné hned několika stezkami. Buď je možné vyjít ze Mstišova od Dvojhradí po modré značce přes Vlčí kámen a Mikulov, nebo z Dubí po zelené značce kolem Pramenáče (910 m n.m.), nejvyšší hory teplického regionu, a chaty Vitiška, postavené roku 1931 hajným a hostinským z Mikulova Antonínem Wittichem. Po hřebenové cestě je možné dojít k Bouřňáku pohodlně po červené značce od města Cínovec.
© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz
*